Oswojenie stresu

27 kwietnia 2018


Warning: Undefined variable $event_data in /home/users/parkwodn/public_html/parkwodny.pl/fitpark/wp-content/plugins/event-list-calendar/event-list-cal.php on line 953

Stres jest reakcją organizmu na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę lub przekraczają zdolności człowieka do skutecznego poradzenia sobie z daną sytuacją.

Problem stresu dotyczy każdego człowieka, nie istnieją ludzie którzy go nie doświadczają. Stres generuje wiele zmian w organizmie, tj. : zwiększa się wydzielanie adrenaliny przez nadnercza, wzrasta ciśnienie krwi oraz poziom glukozy we krwi, następuje przyspieszenie akcji serca i hamowane są procesy trawienia. W okresach przeżywania silnego stresu uaktywnia się hormon stresu  kortyzol, powodując przekierowanie glukozy z mózgu do mięśni, co z kolei skutkuje zaburzeniami pamięci.

Sytuacje stresowe powodują spadek odporności organizmu, na skutek ścisłego powiązania z układem immunologicznym, co z kolei przyczynia się do zmian miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca.

Umiejętność radzenie sobie ze stresem stanowi wypadkową doświadczeń życiowych i cech osobowościowych oraz wynika z filozofii życia. Może warto zmienić własny styl życia. Za skuteczną metodę w walce ze stresem uważa się dwuminutowy ucisk palcami punktu między brwiami. Stymulacja tego miejsca ma łagodzić stany depresyjne i przywracać emocjonalną równowagę. Równie ważnym i skutecznym narzędziem w redukcji napięcia powstałego w wyniku stresu są różne formy aktywności fizycznej.

 Przeciwieństwem stresu negatywnego, który może budzić poczucie zagrożenia, dezorganizować lub pogarszać skuteczność działania (tzw. dystres), jest  stres „pozytywny” (tzw. eustres), który może motywować, ekscytować i dodawać energii. Stres mobilizuje organizm do reakcji typu „walcz” albo „uciekaj”.