ZDROWIE PSYCHICZNE

9 sierpnia 2018

 

Jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za pogarszającą się kondycję psychiczną jest gwałtowny rozwój cywilizacyjny.

Coraz szybsze tempo życia, współzawodnictwo, walka o pracę, rosnące oczekiwania finansowe, presja społeczna – to wszystko sprawia, że tak duża grupa (większość) społeczeństwa odczuwa zagubienie i bezsilność. Z kolei współczesne kanony piękna są odpowiedzialne za zaburzenia osobowości, takie jak anoreksja i bulimia – kiedyś pojawiające się marginalnie.

Równie toksycznym, na dłuższą metę, jest perfekcjonizm i przekonanie że nie wolno popełniać błędów i że innych ludzi należy zmieniać na lepsze. Powszechnym zjawiskiem jest „kryzys psychiczny” i nie ma osoby, która w określonych okolicznościach nie ulega mu w mniejszym lub większym stopniu. Nie jest on ani chorobą, ani stanem patologicznym. Stanowi ekstremalną reakcję zdrowego człowieka na sytuację trudną.

Nieprzepracowany kryzys zepchnięty do podświadomości może stać się źródłem poważniejszych problemów psychicznych. Jednak przepracowany kryzys może być źródłem rozwoju osobistego i pozytywnych zmian w życiu. Ponadto stymuluje on rozwój osobowości i pozwala odszukać sens istnienia, jak również pomaga wykształcić nowe umiejętności, procentujące w kolejnych trudnych momentach.

W sytuacji kryzysowej warto jest szukać wsparcia innych. W wielu przypadkach szczera rozmowa, stwarzająca możliwość wyrażenia negatywnych emocji i pomagająca poszukać konstruktywnego wyjścia z sytuacji, pozwala odzyskać nadzieję, znaleźć pozytywne aspekty sytuacji, uruchomić w sobie rezerwy energii, stanowiąc jednocześnie formę przepracowania problemu. W sytuacjach kryzysowych można uzyskać nieodpłatną pomoc psychologiczną pod tel.: 116 123.