Trening pamięci

27 kwietnia 2018


Warning: Undefined variable $event_data in /home/users/parkwodn/public_html/parkwodny.pl/fitpark/wp-content/plugins/event-list-calendar/event-list-cal.php on line 953

 

Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych. Pamięć można podzielić na krótkotrwałą, długotrwałą i roboczą. Trudno jednoznacznie określić, kiedy kończy się pamięć krótkotrwała, a zaczyna długotrwała.

Według niektórych naukowców pamięć krótkotrwałą trwa tylko ok. 15 – 30 sek. Z kolei pamięć długotrwała jest magazynem długotrwałej wiedzy. Pamięć robocza pozwala na tymczasowe przechowywanie i zapamiętywanie elementów ćwiczeń i czynności. Tak jak trening fizyczny utrzymuje ciało w dobrej kondycji, tak ćwiczenia pamięciowe uelastyczniają i poprawiają funkcjonowanie pamięci.

Do ćwiczeń usprawniających pamięć należą: nauka języków obcych i gry na instrumentach, zapamiętywanie numerów telefonów,  wybranych tekstów i wierszy, żonglowanie, malowanie, rozwiązywanie krzyżówek i zagadek logicznych.

Pozytywny wpływ na pamięć ma również wykonywanie ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza na świeżym powietrzu, które poprawiają ukrwienie i dotleniają mózg. Badania dowiodły, że wystarczy 30 minut dziennie nawet niezbyt intensywnych ćwiczeń, by w mózgu rozpoczął się proces uwalniania mózgopochodnego czynnika wzrostu nerwów (BDNF), odpowiadającego za tworzenie nowych neuronów, zwłaszcza w hipokampie odpowiedzialnym za pamięć i nastrój.

Poza tym „gimnastykowanie mózgu” nie musi polegać tylko i wyłącznie na ciągłej nauce. Także czytanie, podróżowanie oraz nawiązywanie nowych znajomości poszerza horyzonty, a tym samym stymuluje zapamiętywanie. Ponadto istotnym jest ustalenie hierarchii ważności zdobywanej wiedzy – „informacje z góry uznane za ważne, są magazynowane w pamięci długotrwałej”.