Znaczenie efektywnego wypoczynku dla zdrowia

20 kwietnia 2018

 

Efektywny wypoczynek jest sprawą bardzo indywidualną, tak samo jak praca i inne sfery życia. Sposób wypoczywania powinien być przemyślany,  uwzględniający własne potrzeby oraz zasadę odwrotności względem codziennego, zwykłego trybu życia.

Istnieją dwie podstawowe formy wypoczynku: czynna i bierna. 

W przypadku osób mających pracę siedzącą, aktywność na świeżym powietrzu dostarczy potężnego zastrzyku endorfin, ale bez nadmiernego forsowania. Najważniejsze jest, żeby przed planowanym wypoczynkiem dokładnie przeanalizować swoje możliwości i dostosować do nich poziom i natężenie planowanego wysiłku fizycznego.

W przypadku osób odczuwających na co dzień zmęczenie fizyczne, wskazany jest wypoczynek w wygodnym, komfortowym miejscu, w pięknej okolicy. Ważne jest wypoczywanie w myśl zasady, że „różnica między formą wypoczynku a codzienną aktywnością nie może być zbyt drastyczna”. Wskazane jest wprowadzenie elementów zarówno aktywnego, jak i biernego wypoczynku.

Planując swoje zajęcia i atrakcje na dłuższym urlopie, warto odpuścić bardzo intensywny program w ciągu pierwszych dwóch dni. Pierwszy dzień powinien być czasem przeznaczonym na aklimatyzację  i odpoczynek po podróży lub spacer. Drugi dzień można przeznaczyć na zapoznanie się z nowym miejscem i jego okolicą. Warto zaplanować wyjazd tak, by po powrocie mieć jeszcze 1 – 2 dni wolnego. 

Z kolei decydując się na weekendowy wyjazd, dobrym pomysłem jest wybranie miejscowości oddalonej o maksymalnie godzinę jazdy od domu i przeznaczyć go na: spacery, wycieczki rowerowe czy grzybobranie. Warto szukać tak długo, aż odnajdzie się właściwy dla siebie sposób wypoczywania, który będzie źródłem sił witalnych oraz nowej energii fizycznej i psychicznej.