Świadome oddychanie

12 kwietnia 2018


Warning: Undefined variable $event_data in /home/users/parkwodn/public_html/parkwodny.pl/fitpark/wp-content/plugins/event-list-calendar/event-list-cal.php on line 953

 

Ideą świadomego oddychania jest zatrzymanie strumienia myśli w naszym umyśle i skupienie uwagi na najprostszej czynności, jaką jest oddychanie. Świadome oddychanie sprawia, że umysł staje się spokojniejszy, bardziej wyciszony, uspakaja nerwy i relaksuje się. Zrównoważony rytm oddechu sprawia, że po sesji spokojniej podchodzimy do codziennych spraw i problemów. Dzięki naturalnemu, wyciszonemu oddechowi zaczynamy lepiej funkcjonować, jesteśmy mniej zmęczeni i lękliwi .

Osoby systematycznie skupiające się na własnym oddechu wykazują mierzalne zmiany aktywności mózgu, w obszarach związanych z pozytywnym myśleniem i optymizmem. Jest to najlepsza forma  psychoterapii, jaką człowiek może sobie zaaplikować, zazwyczaj wystarczy kilka minut dziennie.  Np. po zajęciu wygodnej pozycji można wykonać 4. sekundowy wdech, 4. sekundowe zatrzymanie powietrza oraz 4. sekundowy wydech. Cykl należy powtórzyć 3 razy. Pozwoli to wrócić do równowagi i nabrać zdrowego dystansu do problemów.