Stopy podstawą sukcesu!

6 lutego 2018

O zdrowe stopy należy zadbać już dziś, aby uniknąć problemów jutro. Istnieje korelacja między wadami stóp, a chorobami przeciążeniowymi narządu ruchu, stawów i kręgosłupa.

Dbając o komfort swoich stóp oraz ustawianie ich we właściwej pozycji, można zapewnić odpowiednią stymulację umiejscowionych tam zakończeń nerwowych, a w związku z tym  wprawienie w ruch właściwych mięśni. Jeśli np. biegnąc wybija się z dużego palca (tak właśnie powinno się postępować), aktywuje się mięśnie pośladkowe, pozwalające osiągnąć lepsze wyniki sportowe. Przy złym stawianiu stopy i nie obciążeniu w pełni dużego palca, do pracy zostaną zmobilizowane  mniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia mięśnie, powodując ból łydek, ud, stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa.

Rozciągając mięśnie stóp, po treningu, można zapewnić lepsze ukrwienie i ruchomość nie tylko tej części ciała, ale też całych nóg. Istotnym dla zwiększenia wytrzymałości stóp jest trening siłowy , wzmacniający mięśnie podpicia (grzbietów stóp). Poza tym 5. minutowy masaż stóp zmniejszy ból oraz zapobiegnie ich urazom. Wystarczy do tego celu użyć małej piłeczki, np. od golfa i przesuwać po niej stopą tak, by czuć dyskomfort, ale nie ból.