Probiotyki i prebiotyki podstawą każdej diety

16 lutego 2018

 

Mikroflora układu trawienia wpływa nie tylko na stan zdrowia i umysłu, ale także decyduje o utrzymaniu prawidłowej wagi.

Bakterie mogą podnosić skuteczność diety. Prawidłowa mikroflora jelit przyspiesza spalanie kalorii oraz eliminuje groźne mikroby za pomocą wytwarzanych przez siebie substancji bakteriostatycznych i bakteriobójczych. Ponadto prozdrowotne bakterie produkują niezbędne dla zdrowia i urody witaminy (B1, B2, B12 i K).    

Większość czynników wpływających na mikroflorę jelit możemy jednak kontrolować i w ten sposób dbać o zdrowie i szczupłą sylwetkę.  Warto sięgać po produkty zapewniające korzystne mikroby, tj.: fermentowane (kiszonki, napoje mleczne, przetwory sojowe – miso i tempeh). Można też przyjmować probiotyki w postaci suplementów diety zawierających np. Lactobacillus i Bifidobacterium (pałeczki kwasu mlekowego).

Z kolei prebiotyk tworzy pożywkę dla bakterii probiotycznych, stanowiąc frakcję błonnika pokarmowego i występuje np.: w bananach, siemieniu lnianym, porach i czosnku. Osobom mającym problem z uczuciem „głodu emocjonalnego” poleca się wypicie, po posiłku,  szklankę wody z błonnikiem witalnym.