Zdrowy sen

19 lutego 2018

 

Optymalny czas snu ( 6-8 godzin) obniża poziom stresu, zapewnia regenerację całego organizmu na poziomie komórkowym oraz utrzymanie właściwej wagi.

Tylko jedna źle przespana noc może sprawić, że stres zacznie wymykać się spod kontroli. Jakość snu wpływa na zdolność radzenia sobie z emocjami. Zbyt krótki sen może powodować niewspółmiernie silną reakcję na stresujące bodźce. Jest ona źródłem dodatkowego napięcia, które utrudnia przespanie kolejnej nocy. Aby uchronić się prze tą sytuacją, należy zadbać o dobre nawyki wieczorem. Każda metoda jest dobra. W jednym przypadku wystarczające jest wygodne ułożenie się do snu, w innym, np. zaprogramowanie na przyciemnienie i wyłączenie ekranu telewizora na ok. 30 min. przed zaplanowaną godziną zaśnięcia. Ponadto warto, przed snem, znaleźć jakąś formę ruchu która pomaga zmniejszyć napięcie psychiczne, jak np. stretching. Równie skutecznym będzie masaż mięśni rollerami, który może stać się codziennym rytuałem ułatwiającym przygotowanie do snu.

Kluczowym pierwiastkiem, którego niedobór powoduje bezsenność oraz bóle i kurcze nóg jest magnez. W przypadku suplementacji diety, formą magnezu o największej wchłanialności jest cytrynian lub mleczan.