Olejki eteryczne – skuteczna aromaterapia

W dzisiejszych czasach saunaria, centra odnowy biologicznej, gabinety kosmetyczne i inne tego typu obiekty, to miejsca relaksu oraz szczególnych doznań służące swoim klientom. Pobyt w takich placówkach ma za zadanie zlikwidować zaburzenia równowagi ciała i umysłu. Na uzyskanie dobrego samopoczucia i ogólnego dobrostanu ma wpływ kilka czynników a jednym z nich jest zapach, który otacza nas z każdej strony. Jest on znakomitym i niedającym się niczym zastąpić uzupełnieniem wszystkich zabiegów kosmetycznych oraz seansów w saunie i łaźni parowej. Naturalne substancje pochodzenia roślinnego odgrywają ogromną rolę ponieważ mają szereg cennych właściwości terapeutycznych i leczniczych.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia jest jedną z najszybciej rozwijających się metod medycyny naturalnej, szczególnie jeżeli chodzi o jej zastosowanie w inhalacjach, kosmetyce, pielęgnacji, hydroterapii oraz masażach, zabiegach pielęgnacyjnych i leczniczych. Metoda ta jest oparta o wielowiekową tradycję i najnowsze badania aplikacyjne i kliniczne. Polega ona na wprowadzaniu naturalnych roślinnych olejków eterycznych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wdychanie, inhalacje, seanse aromaterapeutyczne w saunie) i poprzez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyki, zabiegi). Metody te mają na celu wprowadzenie do układu krążenia substancji biologicznie czynnych zawartych w komórkach roślinnych, które działają na rozmaite dolegliwości oraz wpływają na psychikę. Badania wykazują, że jest to działanie bardzo skuteczne, kompleksowe i intensywne.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne są to substancje pozyskiwane z surowców roślinnych takich jak liście, korzenie, ziele, drewno, kora, nasiona, gałązki, owoce i kwiaty.

Sposoby pozyskiwania olejków eterycznych

Olejki eteryczne otrzymywane są w zależności od gatunku rośliny na kilka sposobów:

  • poprzez destylację z parą wodną lub wodą np. olejek lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, cynamonowy,
  • poprzez wyciskanie lub odwirowywanie skórek owoców np. olejek pomarańczowy, cytrynowy, bergamotowy, trawy cytrynowej,
  • poprzez suchą destylację drewna np. olejki dziegciowe.

Otrzymane w ten sposób olejki zawierają roślinne substancję czynne, które mają różne właściwości.
To dzięki nim np. olejek bergamotowy jest naturalnym dezodorantem, który wykazuje szczególne działanie na bakterie powodujące rozkład potu i zły zapach skóry a olejek drzewa herbacianego jest najsilniejszym, naturalnym środkiem przeciwmikrobowym.

Rodzaje olejków eterycznych

Ze względu na pochodzenie, właściwości, lotność i trwałość olejki można podzielić na:

  • cytrusowe (krwista pomarańcza, cytryna, trawa cytrynowa, liść pomarańczy, bergamotka, mandarynka, limetka, werbena egzotyczna),
  • ziołowe (szałwia lekarska, rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, melisa, kolendra, majeranek, oregano),
  • leśne (sosna zwyczajna, cyprys, świerk, jodła),
  • kwiatowe (geranium, lawenda, drzewo różane),
  • korzenne (cynamonowiec, goździk, imbir, muszkatołowiec),
  • drzewne (cedr, drzewo sandałowe).

Olejki eteryczne i ich wpływ na organizm

W zależności od rodzaju olejków, może on mieć różny wpływ na nasz nastrój i stan psychiczny poprzez relaksację, odświeżenie, stymulację lub pobudzenie i dodanie wigoru. Substancje roślinne mają również ogromy wpływ na procesy zachodzące w naszym organizmie i tak poprzez ich użycie możemy łagodzić: stany zapalne, inhalować drogi oddechowe, wpływać na układ krwionośny, dokrewny i limfatyczny. Możliwości w zastosowaniu olejków są ogromne a wszystko zależy od ich odpowiedniego dobrania, często według indywidualnych preferencji klienta. Dobór i technika stosowania wymagają odpowiedniej wiedzy o właściwościach, oddziaływaniu i przeciwwskazaniach.

Zastosowanie olejków eterycznych

W zależności od rodzaju pomieszczeń i zabiegów olejki stosowane są do:

  • ogólnego nawaniania pomieszczeń takich jak pokoje zabiegowe/masażu, recepcja hotelowa i Spa,
  • seansów aromaterapeutycznych/inhalacyjnych w saunie za pomocą specjalnie przygotowanych kul lodowych i łaźni parowej,
  • zabiegów na skórę takich jak masaż i zabiegi kosmetyczne jako składniki preparatów,
  • kąpieli aromaterapeutycznych.