Unikatowa klatka do treningu sprawnościowego FitPark

14 września 2017

Unikatowa klatka do treningu sprawnościowego FitPark – unikatowy plac treningowy

Unikatowa bo projektowana specjalnie i wyłącznie pod nasz niepowtarzalny, klubowy program treningowy. Stworzenie czegoś takiego wymagało treningowej wizji, którą wspólnie tworzymy już od lat.

 

Parametry:  długość 9m; szerokość 6m; wysokość na 3,6m. Drugiej tak wielkiej i różnorodnej konstrukcji nie znajdzie się w żadnym innym miejscu.

 

Historia powstania

 

Konstrukcja powstawała w głowach kadry trenerskiej Klubu. Lata wspólnych doświadczeń oraz wiedza skupiona w różnych umysłach i temperamentach, zaowocowały trenerską burzą mózgów, w efekcie której powstał bogato urządzony plac treningowy. Znalezienie producenta zdolnego podjąć się urzeczywistnienia naszej wspólnie wypracowanej myśli trenerskiej nie było łatwe. Niewiele jest firm na rynku, które oferują możliwość konstruowania strefy funkcjonalnej od śrubki do śrubki wedle potrzeb trenujących. Do tego jeszcze, producent musiał wykazać się wszechstronną ofertą sprzętową oraz bardzo dużą elastycznością i głęboką wyobraźnią w odbiorze naszej koncepcji treningowej. No i zaczęło się szukanie, oczekiwanie odpowiedzi, dyskutowanie, ponowne czekanie na odpowiedzi, które nie mogły nadejść tak szybko jakbyśmy chcieli aż wreszcie znalazł się ktoś z kim mogliśmy zakończyć pierwszy etap projektowania. Potem zaczęło się dokręcanie „merytorycznej śruby”, czyli przyglądanie się godzinami w powstałe wizualizacje, fizyczne symulacje treningowych możliwości, które zawierał projekt, a których nie można było wiernie odwzorować, bo to wszystko nowatorskie, wcześniej nie konstruowane kombinacje elementów sprzętu treningowego… Słowem próbowanie na sucho z wykorzystaniem wszystkiego co było pod ręką. Do nieprzerwanego pasma treningów i dyskusji doszła informacja od producenta, że tak wielka i skomplikowana konstrukcja wymaga zastosowania najnowocześniejszych, bardzo wytrzymałych materiałów tworzonych na potrzeby wojska. Na początku informacja ta zmroziła nas. Baliśmy się, że takie rozwiązanie może znaleźć się poza naszym zasięgiem. Poszczęściło się nam jednak i dostaliśmy projekt z zastosowaniem nowego materiału do konstrukcji. Nowa klatka, wzmocniona wedle wojskowych standardów dała nam jeszcze większe poczucie wyjątkowości tego co robimy. Z jeszcze większym zapałem zabraliśmy się do analizy projektu, co zaowocowało kolejnymi pomysłami i wizjami. Musieliśmy się jakoś ograniczyć w treningowych próbach i rozmyślaniach by projekt nie rozrósł się do rozmiaru piłkarskiego stadionu. Postawiliśmy sobie też ostateczny termin merytorycznego zatwierdzenia projektu, który przekładaliśmy do chwili przystąpienia do jego realizacji, a to dlatego że cały czas dochodziły jakieś nowinki techniczne, kuszące nowymi możliwościami treningowymi. Ostatnim etapem było skrupulatne sprawdzanie, czy wszystko się zmieści i znajdzie dla siebie właściwe miejsce. Od pierwszego pytania zadanego producentowi „czy możemy sobie to poukładać jak chcemy?” do chwili, w której stwierdziliśmy, że mamy to czego chcieliśmy, minął niemal rok. Rok wytężonej pracy. Teraz już tylko palące pragnienie wypróbowania tego cacka no i co najważniejsze, entuzjastyczne oczekiwanie na reakcję naszych klubowiczów.

 

Daniel Krawczyk (szef kadry trenerskiej): Kierowałem się świadomością, że mam zgraną ekipę zawodowców z wieloletnim stażem. Mając na podorędziu tak ogromny kapitał merytoryczny, porwałem się na realizację odważnego i nowatorskiego projektu treningowego. Można by powiedzieć, że jego realizacja trwa już od dawna, a FitPark jest ukoronowaniem złożonego całokształtu wspólnej pracy nas wszystkich. Mieliśmy za zadanie sprawić by trening fizyczny, poza pożądanym wyglądem, dawał ludziom jeszcze jakiś inny, równie wymierny rezultat. Coś głębszego, bardziej istotnego i ponadczasowego. Coś co da im prawdziwą i długotrwałą satysfakcję. Podstawową fizyczną funkcją ludzkiego ciała jest przemieszczanie się. Doskonalenie tej funkcji daje człowiekowi satysfakcję ze swobodnego poruszania się bez względu na zmęczenie, czy przeszkody. Ponadto, rozwijanie bazowej funkcji jest najlepszym ubezpieczeniem zdrowia, co wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa i pewnośc siebie. Można by stwierdzić, że ta podstawowa, fizyczna funkcja jest jednym z głównych źródeł satysfakcji z życia. Pomyślałem więc, że nasz klub zapewni ludziom stały dopływ tego źródła. Dlatego zajęliśmy się stworzeniem optymalnych warunków dla rozwoju koncepcji treningu funkcjonalnego. Tak oto powstała specjalnie dla nas projektowana klatka.

 

Treningi będą prowadzone w zespołach, bo jak stare porzekadło głosi „w kupie raźniej”. Koncepcja obejmuje obwód stacyjny z ekipą trenujących, podzielonych na czteroosobowe zespoły oraz obwód torowy, wzorowany na funkcjonującym już u nas GTK, gdzie trener tworzy trasę, którą pokonujemy rozwijając wszystkie parametry ciała.